Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Poprzednie lata
Licznik Odwiedzin
Dzisiaj2
Wczoraj9
W tygodniu11
W miesiącu155
Łącznie32389

(C) Fliesenstadt

Szkolne Koło LOP przy ZSP nr 1 w Słupsku

KONKURS TERAZ WODA 2017 X IV EDYCJA

,,Ochrona i zarządzanie zasobami natury w celu zapewnienia trwałego

i zrównoważonego rozwoju"


WYKONAWCY:

Uczniowie klasy III cK - Technik żywienia i usług gastronomicznych

Izabela Dziemidok

Radosław Felczak

Hubert Kiełbasa

Maksymilian Zierke


Celem naszej pracy badawczej było pokazanie jak prawidłowo zarządzać zasobami natury, aby zapewnić równocześnie zasady zrównoważonego rozwoju. Ponieważ wielkim problemem naszego kraju jest zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego i nie zawsze skuteczna walka ze smogiem postanowiliśmy zbadać problem niskiej emisji na terenie miasta Słupsk i stan powietrza naszego miasta. Codziennie słyszymy w wiadomościach w jakim fatalnym stanie jest powietrze w Polsce. Chcieliśmy zatem dowiedzieć się jakim powietrzem oddychamy, co to jest niska emisja i jak dbać o poprawę obecnego stanu rzeczy.

Wykonaliśmy badania ankietowe zarówno wśród mieszkańców jak i wśród służb odpowiedzialnych za stan powietrza, w tym Urzędników Miasta Słupsk, Straży Pożarnej i Straży Miejskiej. Nagraliśmy wywiad z Komendantem Straży Miejskiej Pawłem Dyjasem. Byliśmy w słupskiej elektrociepłowni, żeby sprawdzić jak działa i jakie ma zabezpieczenia przed emisja zanieczyszczeń.

Ochrona tego ważnego zasobu przyrody jest konieczna nie tylko w celu zachowania zasad zrównoważonego rozwoju, ale w celu zachowania zdrowia i życia ludzi i wszelkich żywych organizmów na danym terenie. Pokazaliśmy zatem jakie działania podejmują władze miasta w celu zapewnienia optymalnego stanu powietrza. Przeanalizowaliśmy także jakie działania może podejmować każdy mieszkaniec naszego kraju w celu utrzymania dobrego stanu środowiska naturalnego i jaki jest poziom wiedzy mieszkańców naszego miasta na temat niskiej emisji i smogu.

Poprawiony ( środa, 17 maja 2017 20:00 )

 

DOKARMIANIE PTAKÓW ZIMĄ

W ramach programu innowacji pedagogicznej,, Wiele serc, wiele rąk- jeden cel. Ochrona środowiska" Uczniowie Technikum nr 1 w Słupsku wykonali karmniki i przekazali dzieciom ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Gryfitów w Słupsku. Przeprowadzono zajęcia warsztatowe na temat dokarmiania ptaków. Przekazano albumy książkowe na temat ptaków. Dzieci zrobiły wyklejanki i narysowały piękne obrazki. Co najważniejsze systematycznie dokarmiają ptaki!!! I obserwują  reakcje ptaków- rozpoznają gatunki. Brawo!!!

Link do bloga nr 1

Link do bloga nr 2

1. Hurrra. Znowu mamy śnieg. Jest nadzieja, że trochę pobędzie z nami. Wiemy, że taka mroźna i śnieżna zima jest niełatwa dla zwierząt.  Postanowiliśmy więc dokarmiać ptaki. Karmniki przygotowali dla nas uczniowie Technikum nr 1 w Słupsku.

2. Jest piękna zimowa pogoda. Wyruszamy więc na dwór nacieszyć się śniegiem. Najpierw karmimy naszych skrzydlatych przyjaciół, a później to już harce na śniegu.

3. Dzisiaj z okna obserwowaliśmy ptaki, które odwiedzają nasze karmniki.  Idąc na zimowy spacer uzupełniliśmy ptasie stołówki.

Choć słoneczko świeci to jeszcze ostatnie tafle lodu leżą na ziemi. Na dzisiejszym spacerze ślizgaliśmy się na resztkach lodu. Pozbieraliśmy też ostatnie kawałki śniegu, a później patrzyliśmy jak topnieją.

4. Pamiętajmy o dokarmianiu.

ptaków  wykonaliśmy prace plastyczne.

Poprawiony ( środa, 17 maja 2017 20:04 )

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2016

16 września 2016 roku

Sprzątaliśmy jak co roku tereny wokół szkoły i tereny drogi oraz lasu wzdłuż ulicy Szpilewskiego. Udział brały klasy: I f pod opieką Pani Małgorzaty Józefowicz i Roberta Rodziewicza oraz klasa II e I pod opieką Pani Wioletty Rodziewicz.

Patronat nad akcją przejął Urząd Miasta Słupsk. Zadbano o worki, rękawice i odbiór odpadów- Dziękujemy Pracownikom Urzędu miasta i naszej wspaniałej młodzieży!!

Poprawiony ( środa, 16 listopada 2016 22:23 )

 

27 września 2016 roku

Uczniowie nowo stworzonego koła LOP pojechali we wrześniu do Doliny Charlotty.

Najpierw w programie były zajęcia pokazowe w fokarium. Uczniowie poznali zwyczaje tych wspaniałych morskich ssaków i zasady ochrony oraz postępowania w razie kontaktu z fokami na polskim wybrzeżu.

Potem poznali gatunki rodzime, w tym wiele pod ścisła ochroną, oraz egzotyczne w ZOO.

Ostatnim elementem programu było zwiedzanie hotelu. Uczniowie klasy I hotelarz i I Obsługi ruchu turystycznego poznali zasady pracy tego nowoczesnego hotelu, poszczególne obiekty hotelowe.

Poprawiony ( wtorek, 08 listopada 2016 23:05 )

 

Sprawozdanie z drugiego semestru: Sprawozdanie II

Poprawiony ( czwartek, 23 czerwca 2016 17:50 )

 

Link do Sprawozdania z pierwszego semestru: Sprawozdanie I

Poprawiony ( czwartek, 23 czerwca 2016 17:47 )

 

Wyruszyliśmy w dniu 19 maja 2016 r na trasę Wydmy Orzechowskiej”oprócz poznania gatunków roślin i zwierząt oraz walorów krajobrazowych wydmy spędziliśmy miło czas przy wspólnym ognisku. Aktywnie spędzony czas na świeżym powietrzu dał nam wiele radości!!!

 

LEŚNA ŚCIEŻKA DYDAKTYCZNA "ORZECHOWSKA WYDMA".

Ścieżka dydaktyczna "Orzechowska Wydma" położona jest w malowniczym terenie sąsiadującym z miejscowościami Orzechowo Morskie i Zapadłe. Jej przebieg w sąsiedztwie morskiego brzegu pozwala wyeksponować najbardziej charakterystyczne elementy nadmorskiego krajobrazu. Ścieżka ma długość 2,8 km i można ją pokonać w około 1,5 godziny. Trasa wiedzie poprzez paraboliczną, częściowo utrwaloną wydmę oraz przez tereny położone w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Szczyt wydmy wyniesiony jest 23 metry ponad poziom przyległej od wschodu i południa równiny przymorskiej. Wierzchowina moreny jest silnie pofałdowana i zajęta głównie przez wydmę białą i szarą; zachodni, łagodny stok wyniesienia zajmuje nadmorski bór bażynowy. Od strony północnej, wschodniej i południowej wydma opada stromym zboczem w kierunku zbiorowisk bardziej żyznych. Malowniczość tego miejsca podkreśla od strony północnej rzeka Orzechówka, a od strony wschodniej płaski teren pól.

Przejście ścieżką pozwala na zapoznanie się z wieloma unikatowymi stanowiskami roślinnymi, jakie wykształciły się na stosunkowo niewielkim obszarze wydmy białej i szarej oraz ich otoczenia. Najbardziej charakterystyczne zjawiska i obiekty przyrodnicze omówione są na jedenastu tablicach tematycznych rozmieszczonych wzdłuż ścieżki.

Trasę przystosowano również do potrzeb turystów rowerowych. Pełni ona rolę łącznika pomiędzy dwoma popularnymi szlakami rowerowymi, w tym ze "Szlakiem zwiniętych torów".

Tworząc ścieżkę dydaktyczną nie zapomniano o niezbędnych zabezpieczeniach, chroniących wydmy przed wydeptywaniem. W wielu miejscach przejście odbywa się przez drewniane kładki, schody drewniano-ziemne i mostek nad żlebem.

Dodatkową atrakcją dla mieszkańców i turystów jest platforma widokowa ulokowana na najwyższym wzniesieniu wydmy. W sąsiedztwie ścieżki znajduje się także "kącik" edukacji przyrodniczo-leśnej.

KĄCIK EDUKACJI PRZYRODNICZO-LEŚNEJ.

Kącik edukacji przyrodniczo-leśnej położony przy lesie na terenie Ośrodka Szkoleniowo - Wypoczynkowego w Orzechowie Morskim i pozwala zaznajomić się ze znaczeniem lasu w przyrodzie i życiu człowieka, funkcjonowaniem ekosystemów leśnych oraz prowadzeniem przez leśników wielofunkcyjnej gospodarki leśnej. Ze względów dydaktycznych skierowany jest przede wszystkim do dzieci przedszkolnych oraz uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów. Można tutaj także odpocząć na ławkach oraz zostawić rower na specjalnie przygotowanych do tego celu stojakach. Na 27 barwnych tablicach, ustawionych w formie pętli, opisane są poszczególne zagadnienia z dołączonymi zdjęciami i rysunkami.

Dane o wydmie pobrano ze strony: http://www.astra28.eu/wydma_orzechowska.html

 

10 czerwca 2016

 

 

Członkowie Szkolnego Koła LOP działającego w naszej szkole przygotowali  zajęcia warsztatowe pod hasłem :,,Chrońmy nasze drapieżniki- niedźwiedzia, wilka i rysia”

 

CELE PROGRAMU:

  1. Wskazanie dzieciom i młodzieży bezpośrednich powiązań między zagrożeniami środowiska a działaniem ludzi
  2. Uczenie szacunku dla przyrody i tradycji naszego regionu- ochrona gatunków typowych dla ekosystemów naszego kraju
  3. Zmiana świadomości uczniów dotycząca wizerunku polskich drapieżników- niedźwiedzia, wilka i rysia

( gatunki te- a szczególnie wilk są postrzegane, jako groźne dla człowieka i zwierząt w ekosystemach)

  1. Kształcenie umiejętności nawiązywania współpracy z instytucjami i organizacjami na terenie naszego państwa i organizacjami o charakterze międzynarodowym

( poznanie charakteru i zakresu działania organizacji WWF)

  1. Kształcenie w uczniach poczucia odpowiedzialności za stan środowiska i gatunków ginących
  2. Uczenia podejmowania konkretnych działań na rzecz ochrony środowiska
  3. Kształcenie postaw prospołecznych
  4. Kształcenie otwartości, wrażliwości i wyobraźni
  5. Stworzenie uczniom warunków do zaprezentowania umiejętności aktorskich ( przedstawienie bajek o ,, Dobrych wilkach” i ,, Miłych rysiach i niedźwiedziach”)
  6. Dobra, wspólna zabawa!!!!!

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ:

 

Bajki, w których wilki są pozytywnym bohaterami to nowy sposób walki międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF z utrwalonym od pokoleń wizerunkiem wilka, jako zwierzęcia groźnego dla ludzi, morderczego, którego w miarę pojawiającej się okazji należy unicestwić.

Zakodowany od najmłodszych lat strach przed wilkami, pogłębiany poprzez bajki i filmy o wilkołakach pozostaje w umysłach osób dorosłych, które mają podejmować decyzje ochrony tego pięknego gatunku.  ( od 60 lat w Polsce nie odnotowano przypadku ataku wilków na ludzi)

Aby zmienić świadomość dzieci i zapewnić ochronę tego ginącego gatunku podejmijmy wspólne działania!!.

Rysie to największe dzikie koty żyjące w Europie.100 lat temu występowały w całej Europie – teraz są gatunkiem zagrożonym wyginięcie. Dziś w Polsce pozostało ich zaledwie 200 sztuk. Brakuje im siedlisk i pożywienia. Możemy je uratować!!!! A jak to zrobić dowiemy się na zajęciach warsztatowych. Istnieje również potrzeba ochrony niedźwiedzi i o tych miłych drapieżnikach należy mówić.

 

Prezentacja multimedialna na temat zagrożenia wyginięciem wilka i rysia- polskich drapieżników ( około 10- 15 minut) Zagadki dla dzieci.

Przedstawienie teatralne o dobrych wilkach i niedźwiedziach.

 

 

Opiekun koła LOP – Małgorzata Józefowicz

Poprawiony ( wtorek, 14 czerwca 2016 13:45 )

 

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 9