Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Poprzednie lata
Licznik Odwiedzin
Dzisiaj22
Wczoraj29
W tygodniu51
W miesiącu244
Łącznie33685

(C) Fliesenstadt

Szkolne Koło LOP przy ZSP nr 1 w Słupsku

27 września 2016 roku

Uczniowie nowo stworzonego koła LOP pojechali we wrześniu do Doliny Charlotty.

Najpierw w programie były zajęcia pokazowe w fokarium. Uczniowie poznali zwyczaje tych wspaniałych morskich ssaków i zasady ochrony oraz postępowania w razie kontaktu z fokami na polskim wybrzeżu.

Potem poznali gatunki rodzime, w tym wiele pod ścisła ochroną, oraz egzotyczne w ZOO.

Ostatnim elementem programu było zwiedzanie hotelu. Uczniowie klasy I hotelarz i I Obsługi ruchu turystycznego poznali zasady pracy tego nowoczesnego hotelu, poszczególne obiekty hotelowe.

Poprawiony ( wtorek, 08 listopada 2016 23:05 )

 

Sprawozdanie z drugiego semestru: Sprawozdanie II

Poprawiony ( czwartek, 23 czerwca 2016 17:50 )

 

Link do Sprawozdania z pierwszego semestru: Sprawozdanie I

Poprawiony ( czwartek, 23 czerwca 2016 17:47 )

 

Wyruszyliśmy w dniu 19 maja 2016 r na trasę Wydmy Orzechowskiej”oprócz poznania gatunków roślin i zwierząt oraz walorów krajobrazowych wydmy spędziliśmy miło czas przy wspólnym ognisku. Aktywnie spędzony czas na świeżym powietrzu dał nam wiele radości!!!

 

LEŚNA ŚCIEŻKA DYDAKTYCZNA "ORZECHOWSKA WYDMA".

Ścieżka dydaktyczna "Orzechowska Wydma" położona jest w malowniczym terenie sąsiadującym z miejscowościami Orzechowo Morskie i Zapadłe. Jej przebieg w sąsiedztwie morskiego brzegu pozwala wyeksponować najbardziej charakterystyczne elementy nadmorskiego krajobrazu. Ścieżka ma długość 2,8 km i można ją pokonać w około 1,5 godziny. Trasa wiedzie poprzez paraboliczną, częściowo utrwaloną wydmę oraz przez tereny położone w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Szczyt wydmy wyniesiony jest 23 metry ponad poziom przyległej od wschodu i południa równiny przymorskiej. Wierzchowina moreny jest silnie pofałdowana i zajęta głównie przez wydmę białą i szarą; zachodni, łagodny stok wyniesienia zajmuje nadmorski bór bażynowy. Od strony północnej, wschodniej i południowej wydma opada stromym zboczem w kierunku zbiorowisk bardziej żyznych. Malowniczość tego miejsca podkreśla od strony północnej rzeka Orzechówka, a od strony wschodniej płaski teren pól.

Przejście ścieżką pozwala na zapoznanie się z wieloma unikatowymi stanowiskami roślinnymi, jakie wykształciły się na stosunkowo niewielkim obszarze wydmy białej i szarej oraz ich otoczenia. Najbardziej charakterystyczne zjawiska i obiekty przyrodnicze omówione są na jedenastu tablicach tematycznych rozmieszczonych wzdłuż ścieżki.

Trasę przystosowano również do potrzeb turystów rowerowych. Pełni ona rolę łącznika pomiędzy dwoma popularnymi szlakami rowerowymi, w tym ze "Szlakiem zwiniętych torów".

Tworząc ścieżkę dydaktyczną nie zapomniano o niezbędnych zabezpieczeniach, chroniących wydmy przed wydeptywaniem. W wielu miejscach przejście odbywa się przez drewniane kładki, schody drewniano-ziemne i mostek nad żlebem.

Dodatkową atrakcją dla mieszkańców i turystów jest platforma widokowa ulokowana na najwyższym wzniesieniu wydmy. W sąsiedztwie ścieżki znajduje się także "kącik" edukacji przyrodniczo-leśnej.

KĄCIK EDUKACJI PRZYRODNICZO-LEŚNEJ.

Kącik edukacji przyrodniczo-leśnej położony przy lesie na terenie Ośrodka Szkoleniowo - Wypoczynkowego w Orzechowie Morskim i pozwala zaznajomić się ze znaczeniem lasu w przyrodzie i życiu człowieka, funkcjonowaniem ekosystemów leśnych oraz prowadzeniem przez leśników wielofunkcyjnej gospodarki leśnej. Ze względów dydaktycznych skierowany jest przede wszystkim do dzieci przedszkolnych oraz uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów. Można tutaj także odpocząć na ławkach oraz zostawić rower na specjalnie przygotowanych do tego celu stojakach. Na 27 barwnych tablicach, ustawionych w formie pętli, opisane są poszczególne zagadnienia z dołączonymi zdjęciami i rysunkami.

Dane o wydmie pobrano ze strony: http://www.astra28.eu/wydma_orzechowska.html

 

10 czerwca 2016

 

 

Członkowie Szkolnego Koła LOP działającego w naszej szkole przygotowali  zajęcia warsztatowe pod hasłem :,,Chrońmy nasze drapieżniki- niedźwiedzia, wilka i rysia”

 

CELE PROGRAMU:

  1. Wskazanie dzieciom i młodzieży bezpośrednich powiązań między zagrożeniami środowiska a działaniem ludzi
  2. Uczenie szacunku dla przyrody i tradycji naszego regionu- ochrona gatunków typowych dla ekosystemów naszego kraju
  3. Zmiana świadomości uczniów dotycząca wizerunku polskich drapieżników- niedźwiedzia, wilka i rysia

( gatunki te- a szczególnie wilk są postrzegane, jako groźne dla człowieka i zwierząt w ekosystemach)

  1. Kształcenie umiejętności nawiązywania współpracy z instytucjami i organizacjami na terenie naszego państwa i organizacjami o charakterze międzynarodowym

( poznanie charakteru i zakresu działania organizacji WWF)

  1. Kształcenie w uczniach poczucia odpowiedzialności za stan środowiska i gatunków ginących
  2. Uczenia podejmowania konkretnych działań na rzecz ochrony środowiska
  3. Kształcenie postaw prospołecznych
  4. Kształcenie otwartości, wrażliwości i wyobraźni
  5. Stworzenie uczniom warunków do zaprezentowania umiejętności aktorskich ( przedstawienie bajek o ,, Dobrych wilkach” i ,, Miłych rysiach i niedźwiedziach”)
  6. Dobra, wspólna zabawa!!!!!

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ:

 

Bajki, w których wilki są pozytywnym bohaterami to nowy sposób walki międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF z utrwalonym od pokoleń wizerunkiem wilka, jako zwierzęcia groźnego dla ludzi, morderczego, którego w miarę pojawiającej się okazji należy unicestwić.

Zakodowany od najmłodszych lat strach przed wilkami, pogłębiany poprzez bajki i filmy o wilkołakach pozostaje w umysłach osób dorosłych, które mają podejmować decyzje ochrony tego pięknego gatunku.  ( od 60 lat w Polsce nie odnotowano przypadku ataku wilków na ludzi)

Aby zmienić świadomość dzieci i zapewnić ochronę tego ginącego gatunku podejmijmy wspólne działania!!.

Rysie to największe dzikie koty żyjące w Europie.100 lat temu występowały w całej Europie – teraz są gatunkiem zagrożonym wyginięcie. Dziś w Polsce pozostało ich zaledwie 200 sztuk. Brakuje im siedlisk i pożywienia. Możemy je uratować!!!! A jak to zrobić dowiemy się na zajęciach warsztatowych. Istnieje również potrzeba ochrony niedźwiedzi i o tych miłych drapieżnikach należy mówić.

 

Prezentacja multimedialna na temat zagrożenia wyginięciem wilka i rysia- polskich drapieżników ( około 10- 15 minut) Zagadki dla dzieci.

Przedstawienie teatralne o dobrych wilkach i niedźwiedziach.

 

 

Opiekun koła LOP – Małgorzata Józefowicz

Poprawiony ( wtorek, 14 czerwca 2016 13:45 )

 

Jak co roku uczniowie klas I wyruszyli do Łeba – Parku aby poznać etapy z życia naszej Ziemi. Uczyliśmy się ewolucji podziwiając dowody bezpośrednie ewolucji. Skamieliny, odciski,zatopione owady i dinozaury w skali 1:1. Zobaczyliśmy jak żyli Neandertalczycy. Podziwialiśmy egzotyczne zwierzęta w mini ZOO.

Pierwszy park dinozaurów na wybrzeżu, w którym na powierzchni 20 ha, w malowniczym otoczeniu można poznać około 100 prehistorycznych gadów. Jedną z atrakcji parku jest pradawna chata oraz groty przedstawiające życie i pochówek Neandertalczyków.

Na terenie Łeba Parku znajduje się również Mini ZOO, dwa duże place plac zabaw, kino 5D, pojazdy Flinstonów, oraz galerie skamielin i minerałów oraz galeria bursztynowa.

W parku można zobaczyć również jak wyglądało starodawne rzemiosło, takie jak tkactwo czy garncarstwo. Zapraszamy do galerii zdjęć!

 

Zaprosiliśmy wspaniałych uczniów ze szkół gimnazjalnych na zajęcia warsztatowe pod hasłem: ,,Sąd nad wodą mineralną”

Zajęcia odbyły się w dniu 22 kwietnia o godzinie 10:30 w auli szkoły. Uczestniczyli w nich oprócz gimnazjalistów też uczniowie klas naszej szkoły, którzy byli aktywni w wykonaniu projektu.

 

1. W programie zajęcia z pracownikami naukowymi ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego – fokarium stanowiące część placówki naukowo-badawczej – Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego znajdujące się w Helu. Temat to ochrona gatunków fok i ochrona wód morskich. W ramach wyjazdowej Zielonej Szkoły.

2. Scenka teatralna: Sąd nad wodą mineralną. Autorem tekstu jest uczeń naszej szkoły.

3. Pokazanie wyników badań uczniów naszej szkoły dotyczące różnic pomiędzy wodą mineralną a wodą w kranie oraz korzyści dla środowiska naturalnego wynikających z picia wody z kranu.

4. Szczególną uwagę zwróciliśmy na skład butelek PET, na to jakie substancje mogą rozłożyć taką butelkę i jaki problem dla środowiska naturalnego stanowią miliony opakowań na wodę i inne napoje. Tu pokazy badań nad butelkami.

5. Pokazy mody ubrać wykonanych z tworzyw sztucznych i butelek PET.

6. Pokazanie pracy wolontariuszy z naszej szkoły, którzy tak jak Weronika Kośka i jej przyjaciele ratują porzucone i chore zwierzęta. Przybyły też uratowane zwierzęta!!Psy i koty. Mamy nadzieję, że poruszą serca młodych ludzi i skłonią ich do podobnych działań!!!

Poprawiony ( wtorek, 03 maja 2016 18:16 )

 

Uczniowie naszej szkoły z klasy III c K brali udział w konkursie Teraz Woda.Edycja 2015/2016

Napisali pracę badawczą na temat: ,, Lepsze jutro- racjonalne wykorzystanie zasobów środowiska"

Brali udział w teście wiedzy i przygotowali prezentację, aby pokazać wyniki badań. W tym roku otrzymali tylko wyróżnienie. Ale gratulujemy zdobytej wiedzy i napisania pracy o charakterze naukowym.

To Malwina Zaczek, Ewa Tarnacka, Joanna Startek i Aleksander Naszko. Dziękujemy za aktywność na rzec ochrony środowiska naturalnego!

Poprawiony ( wtorek, 29 marca 2016 14:36 )

 

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 4 z 10