Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Poprzednie lata
Licznik Odwiedzin
Dzisiaj14
Wczoraj17
W tygodniu77
W miesiącu229
Łącznie29836

(C) Fliesenstadt

Szkolne Koło LOP przy ZSP nr 1 w Słupsku

Powiatowa Olimpiada Wiedzy na temat HIV/AIDS 2014

Oraz Konkurs na najciekawsza ulotkę i zakładkę na temat HIV/ AIDS

Konkurs i Olimpiada organizowane są przez Starostwo Powiatowe w Słupsku i Powiatowa Stację Sanitarno – Epidemiologiczną.

Celem olimpiady jest zwiększenie świadomości młodzieży o AIDS i pomoc w zmianie zachowań prowadzących do zmniejszenia prawdopodobieństwa zakażeń wirusem HIV. Zakres tematyczny obejmował zagadnienia:

 1. pochodzenie, budowa wirusa HIV,
 2. patogeneza zakażeń HIV,
 3. drogi szerzenia się zakażeń HIV, czynniki sprzyjające zakażeniom,
 4. choroby przenoszone drogą płciową,
 5. objawy kliniczne w przebiegu zakażeń HIV/AIDS,
 6. zapobieganie zakażeniom,
 7. opieka nad osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS,
 8. zagadnienia dotyczące tolerancji i praw człowieka.

Naszą szkołę na Olimpiadzie reprezentowali: Hubert Kiełbasa z klasy I c K i Natalia Lisińska z klasy I d T. Uczniowie wykonali też ciekawe zakładki do książek, które tu prezentujemy!

Poprawiony ( niedziela, 22 lutego 2015 11:24 )

Więcej…

 

Konkurs: NIE DLA NISKIEJ EMISJI! CZYLI CZY WIESZ CZYM ODDYCHASZ?

 

Zgodnie z art.191 Ustawy o odpadach (Dz.U. z 2013 r. poz.21) „spalanie odpadów - termiczne przekształcanie poza spalarnią jest zabronione. Kto wbrew przepisowi art.155 termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu lub grzywny”. 

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu (Dz. U. 2012 poz. 1031) określa dla pyłu zawieszonego PM10 dopuszczalną wartość dobową na poziomie 50 μg/m3, a dopuszczalną wartość roczną na poziomie 40 μg/m3.

Tymczasem w okresie sezonu grzewczego podczas bezwietrznej pogody i braku opadów atmosferycznych, stężenia pyłu zawieszonego przekraczają normę dobową nawet kilkukrotnie. 

Powietrze jest mocno zanieczyszczone pyłem zawieszonym PM10, PM2,5 oraz benzo(a)pirenem. 

Za taki stan odpowiedzialna jest tzw. „niska emisja”, czyli emisja pochodząca z indywidualnego ogrzewania budynków. Problem zanieczyszczenia powietrza dotyczy nie tylko zwartych aglomeracji miejskich, ale również stref pozamiejskich - występuje wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z indywidualnym ogrzewaniem budynków.
Spalanie węgla, często bardzo złej jakości (nierzadko z domieszką odpadów komunalnych) w starych piecach grzewczych o niekorzystnych parametrach sprawnościowo-energetycznych powoduje uwalnianie do naszego najbliższego otoczenia szeregu różnych substancji chemicznych. Rodzaj występującego zanieczyszczenia zależy od składu chemicznego użytego paliwa i skuteczności procesu spalania. Przy niekorzystnych warunkach emitowane zanieczyszczenia rozprzestrzeniają się niezmiernie powoli i powodują znaczące i odczuwalnezanieczyszczenie powietrza. 

Czy
wiesz, że:

 • Co roku ok. 3 300 osób ginie w wypadkach samochodowych  - jest to 9 razy mniej od osób umierających na choroby wywołane złym stanem powietrza!
 • Niska emisja ma bardzo niekorzystny, a czasem wręcz zabójczy wpływ na nasz organizm. Jest powodem wielu chorób układu oddechowego, alergii, bólów głowy, układu krążenia, chorób wątroby, chorób skórnych, zaburzeń hormonalnych a nawet nowotworów!
 • Pył pochodzący ze spalania złej jakości węgla i śmieci może być bardziej toksyczny od tego z fabryki czy lokalnej ciepłowni. Dzieje się tak dlatego, że temperatura osiągana w domowych piecach jest za niska, aby wszystko dokładnie spalić. Dla porównania, miejskie spalarnie śmieci mają tak wysoką temperaturę spalania, że styropian zamienia się w nich w wodę i dwutlenek węgla!
 • Skutki niskiej emisji, takie jak na przykład nowotwory, mogą pojawić się dopiero po wielu latach od zatrucia organizmu zanieczyszczonym powietrzem!
 • 6 polskich miast znalazło się w grupie 10 europejskich miast z najgorszą jakością powietrza. „Niska emisja” to nie tylko problem Ślązaków i Małopolan,  ale całego kraju, który jest liderem w produkcji szkodliwych zanieczyszczeń ze spalania paliw w małych instalacjach kotłowych i paleniskach domowych!
 • Niebezpieczne związki chemiczne, składniki niskiej emisji wnikają  do gleby, a także w rosnące warzywa i owoce!
 • Niska emisja przyczynia się do występowania smogu, kwaśnych deszczy i podwyższenia średniorocznych temperatur w tym i zmian klimatu!
 • Związki chemiczne znajdujące się w niskiej emisji potrafią rozpuścić cement budowlany!


W szkole powstał 20 - osobowy zespół składające się z Głównego Koordynatora (nauczyciel) i uczniów, wsparte funkcjonariuszem Straży Miejskiej.

Do zadań zespołów należeć będzie: przeprowadzenie lekcji wprowadzającej według scenariusza lekcyjnego, opracowanego przez RE. Omówiona również zostanie ankieta, którą zespoły będą miały za zadanie przeprowadzić wśród mieszkańców oraz w określonej instytucji samorządowe na początku sezonu grzewczego i po jego zakończeniu. Zadaniem zespołów będzie również przekazywanie mieszkańcom zdobytej na lekcji stronie www wiedzy. O projekcie informować będą foldery i i plakaty rozdawane i rozklejane przez zespoły. Udział i wykonywanie zadań przez szkołę monitorowane będzie przez stronę www. Po dokonaniu rejestracji, zespoły odznaczać na stronie będą odpowiednio zhierarchizowane zadania, w tym opracowanie i przedstawienie wyników ankiet. Jednym z istotniejszych elementów strony internetowej będzie interaktywna mapa miejscowości z zaznaczonymi miejscami krytycznymi niskiej emisji oraz tzw. "dobrych praktyk" – miejsc, które mogą być przykładem walki z niską emisją.

 • Współpraca ze Strażą Miejską powinna polegać na uzyskaniu informacji na temat problemu występowania Niskiej Emisji w najbliższym otoczeniu i zawarcie sprawozdania z tego w raporcie.
 • Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

 

 

 

 

 

 

 

KONKURS OGÓLNOPOLSKI

,, Drugie życie elektrośmieci”.

Celem konkursu jest podniesienie stanu świadomości ekologicznej

uczniów naszej szkoły i mieszkańców gminy Słupsk w zakresie

prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i

elektronicznym i zużytymi bateriami oraz zwiększenie zbiórki tego

sprzętu. Uczniowie biorący udział w konkursie będą osiągać ten cel

w trakcie ogólnopolskie j rywalizacji szkolnych zespołów poprzez:

zdobywanie wiedzy na temat zasad postępowania ze ZSEE i

zużytymi bateriami; aktywizację i mobilizowanie do podejmowania

właściwych i odpowiedzialnych działań z ZSEE i bateriami, szkolnej

i lokalnej społeczności; nawiązywanie efektywnej współpracy z

organizacjami i instytucjami odpowiedzialnymi w ich miejscowości

za zbiórkę tych surowców oraz promocję zbiórki. Konkurs pod patronatem Platformy Recyklingu Polskiej Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego.

 

 

Poprawiony ( czwartek, 04 grudnia 2014 16:43 )

 

Poprawiony ( piątek, 05 grudnia 2014 19:03 )

Więcej…

 

Edukacja ekologiczna

II semestr roku szkolnego 2013/2014

Poprawiony ( poniedziałek, 23 czerwca 2014 12:55 )

Więcej…

 

 

ZAJĘCIA WARSZTATOWE DLA DZIECI

ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 5 W SŁUPSKU

10 czerwca 2014

 

 

Członkowie Szkolnego Koła LOP działającego w naszej szkole przygotowali  zajęcia warsztatowe pod hasłem :,,Chrońmy nasze drapieżniki- niedźwiedzia, wika i rysia”

Więcej…

 

Do konkursu zapraszono uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Stworzyliśmy Zespół Nobelki dla klimatu.  To uczennice klasy I b hotelarz,  który pod kierunkiem Małgorzaty Józefowicz będą reprezentować szkołę. Opiekunami akcji są też : Pani Joanna Kirkicka – Majchrzak, Pani Katarzyna Nawrot.

Konkurs przebiegał w dwóch etapach. W pierwszym etapie wykonano raporty ekologiczne i opis gminy Słupsk, wykonano zdjęcia korektorów słonecznych, elektrowni wiatrowych i dzikich wysypisk odpadów.

Więcej…

 

Dnia 16 kwietnia 2014 roku odbyła się wycieczka edukacyjna do Słowińskiego Parku Narodowego. To corocznie obchodzony DZIEŃ ZIEMI w Parku.

Opiekunami byli Pani Joanna Kirkicka – Majchrzak, Pani Katarzyna Nawrot i Pani Barbara Dudra. Kierownikiem była Pani Małgorzata Józefowicz.

CELE OGÓLNE PROGRAMU:

 • rozpropagowanie wartości przyrodniczych, geograficznych, kulturowych- jest to bezpośrednio związane z kierunkiem kształcenia młodzieży w naszej szkole ( kl. o kierunkach turystyczno – hotelarskim, obsługa ruchu turystycznego)
 • organizowanie racjonalnej turystyki poznawczej( krajoznawstwo)
 • propagowanie idei bioregionalizmu, według której ochronę przyrody należy rozpocząć od najbliższego otoczenia, poznania swojego regionu, jego środowiska przyrodniczego i kulturowego
 • kształcenie umiejętności dostrzegania korzystnych i negatywnych zjawisk w ekosystemach
 • kształcenie umiejętności przewidywania i oceny pewnych następstw zjawisk obserwowanych w ekosystemach
 • kształtowanie emocjonalnego stosunku do zjawisk w ekosystemach i obiektów w środowisku naturalnym

uczenie szacunku dla przyrody.

Zapraszamy do galerii zdjęć!

 

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 następna > ostatnia >>

Strona 5 z 8